ДПС е много по-различна партия. Защото ДПС има много здрава

...
 ДПС е много по-различна партия. Защото ДПС има много здрава
Коментари Харесай

Карадайъ от Асеновград: ДПС е различна партия, защото има здрава основа и дълбоки, изстрадани корени

 izbori_2023_v1_015

 

Движение за права и свободи е доста по-различна партия. Защото Движение за права и свободи има доста здрава основа и доста дълбоки корени – изстрадани корени. Това съобщи ръководителят на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ на предизборна среща в Асеновград.

В нея участваха претендентите на Движението за кмет на Асеновград доктор Несрин Рамаданова Рамаданова-Юмерова и на Куклен доктор инж. Ердуан Мехмед, националният представител от Пловдив област Рамадан Аталай, претенденти на партията за общински съветници и кметове от района.

Изстрадани корени имаме и идващото потомство би трябвало да знае това, безапелационен бе Карадайъ.

След 33 години народна власт има хора, които се пробват да подменят българския етнически модел с проектант доктор Ахмед Доган, който има за основа философията на толерантността и заедността. Модел, който направи вероятен мирния преход от комунизъм към народна власт в България, акцентира ръководителят на Движение за права и свободи.

 

Той напомни, че когато в края на 80-те години целият свят гледаше към България, очаквайки междуетнически спор поради опитите за насилствена асимилация, доктор Доган сподели: Не на реваншизма и омразата. И сътвори Движение за права и свободи на основата на заедността.

Карадайъ напомни по какъв начин опитите за насилствена асимилация стартират през 1964 година в Гоцеделческия регион и по какъв начин след въстанието в село Рибново централната комунистическа власт дава отбой за насилствената промяна на имената на българските турци. Но не тъй като това е асимилация, а с упрека, че локалните управляващи - партийни и административни, не са били добре готови.

Централната власт не осъжда насилствената асимилация като антихуманен и античовешки акт, а укорява локалните управляващи, че са го почнали неподготвени, сподели Карадайъ.

Така през 70-те години насилствената асимилация продължава в Западните Родопи. Хората на партийни и административни длъжности биват заставяни да си сменят имената. И се стига до жертвите в Барутин, Бунцево, Брезница, Корница, Лъжница.

Тогава Източната част на Родопите споделя за Западната „ те там са други, при нас няма да се случи “. Но не след дълго се случва, тъй като тогава бяхме разединени, напомни Карадайъ. И съобщи, че през днешния ден силата на Движение за права и свободи е заедността.

Историята би трябвало да се помни, да се извлекат поуките от нея за бъдещето, безапелационен бе Мустафа Карадайъ.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР